Who’s Who.

Teaching Staff.

Mr MG SimpsonHeadteacher (SLT)
Miss A StewartDeputy Headteacher, DSL (SLT)
Mr S Van Der MerweDeputy Headteacher (SLT)
Mrs J Davies

Assistant Headteacher (SLT), DSL, SENDCo,

Subject Leader Drama

Mr J UlphSenior Leader (SLT)
Mrs J AustinScience
Mrs M BassettHead of St Patrick, Maths, English, ICT
Miss A BlissettScience
Mr P BrownSubject Leader English
Mr M BrookMaths, ICT, PE
Mr J BurnhamSubject Leader ICT
Mr R ChauhanMaths, DT
Mr N ColbourneSubject Leader Science
Mrs S CraffyEnglish, RE
Mr M EamesSubject Leader PE,  Geography, Head of Year 7
Mr M FinchamEnglish
Miss M FosseyEnglish, Maths, Geography
Mrs J FrenchSubject Leader History and RE
Mrs P GoughSubject Leader PSHE, Music
Mr L GriffinPE, Maths, History, ICT
Mr L HillardRE, Geography, ICT, PE, Head of Year 8
Mrs H HymanArt, Drama, RE, DT
Mrs A JeavonsArt, Geography, RE
Mr S JohnsonSubject Leader French
Mr G JonesSubject Leader Maths, Head of St David, SCITT Co-ordinator
Miss L JonesSubject Leader Geography 
Mrs K KellyGeography
Miss H LauMaths, DT, Assistant Head of Year 5 (Maternity Leave)
Miss E MartinPE, English, Geography, History
Miss S MaylesEnglish
Mrs S McEwenPE, English
Mrs M MiltonArt, English
Ms T MollisMaths
Miss A NormanHead of KS3, English (Maternity Leave)
Mrs M PurvesSubject Leader Music, English, Geography, RE, Head of Year 6
Mr P SalamonSubject Leader Design and Technology
Miss D SaundersMaths, History
Mrs A SelbyDesign and Technology
Mrs R SheppardMaths, Science, DT
Mrs H ShirvingtonHead of St George, French, English
Mrs C SimpsonPE, English
Mr C SmithScience
Mrs B SmullenEnglish, Drama, Geography
Miss E StephensPE, Science, PSHE
Mrs E WarnerEnglish
Miss S WarrenSubject Leader Art, Head of St Andrew

Learning Support Staff.

Mr D ArmitageTeaching Assistant
Mrs C BrightmanAssistant SENDCo
Miss E CollinsAssistant Designated Safeguarding Lead, Student Support
Mrs L DayScience Technician
Miss S HammondTeaching Assistant
Miss J HayTeaching Assistant
Mrs J JohnsonAssistant Safeguarding Lead, Family Support
Miss M KoturPE Technician
Miss H LandgrafGerman Assistant
Miss E LauTeaching Assistant
Mr J LooseTeaching Assistant
Mr J MeekTeaching Assistant
Mrs C MorisonTeaching Assistant
Miss H MuskettTeaching Assistant & EAL Co-ordinator
Mrs K PlayleTeaching Assistant
Mrs T RichardsonTeaching Assistant
Mrs S SillettTeaching Assistant
Mr T WyattTeaching Assistant

Administrative Staff.

Miss T BrumsdenOffice Manager /Admissions and Attendance Officer
Mrs J BuckleyAdministrative Assistant
Mrs C DinnerSchool Business Manager (SLT)
Mrs J LathamAdministrative Assistant
Mrs S LawFinance Director
Mrs R MasonAdministrative Assistant
Mrs S StephensonPA to SLT/Assessment Officer
Miss N TallentireFinance Assistant
Mrs K WilloughbyFinance Officer

Education Support.

Mrs L CollinsCover Manager
Mrs N ManningTechnology and Art Technician, School Displays
Mrs E VincentCover supervisor
Miss A WatsonLibrarian

Site Team.

Mr G LawesSite Manager
Mr S CaldwellSite Agent, Senior Midday Supervisor
Mrs K Arnold Cleaner
Mrs S BolandCleaner
Mrs A NortonCleaner
Mr S ParrisCleaner
Mrs M WoodCleaner

Midday Supervisors.

Mr S CaldwellSenior Midday Supervisor
Mr G LawesSenior Midday Supervisor
Mrs J BrownMidday Supervisor
Mrs H CoakerMidday Supervisor
Mrs L DayMidday Supervisor
Ms M DayMidday Supervisor
Mrs J CowleyMidday Supervisor
Miss S HammondMidday Supervisor
Mrs M HolyoakeMidday Supervisor
Miss H McLeodMidday Supervisor
Mrs T RichardsonMidday Supervisor
Mrs T SmithMidday Supervisor
Mrs M WoodMidday Supervisor